.

در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می شود؛

آثار برجسته محمد بن جریر طبری؛ پدر تاریخ ایران

نسخه‌های خطی نفیسی از محمد بن جریر طبری‏؛ مورخ، مفسر قرآن و فیلسوف ایرانی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

1394/6/5 پنجشنبه

به گزارش ستاد خبری جشن های میلاد رضوی، معاون اداره مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، با اعلام این خبر افزود: نسخه‌های خطی ارزشمندی از متون کهن فارسی مربوط به محمد بن جریر طبری، شامل تاریخ طبری، تفسیر طبری و ترجمه تاریخ طبری، در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که در زمینه سیر تحول نثر فارسی، دارای اهمیت بالایی بوده و برای محققانی که در زمینه نثر کهن فارسی فعالیت می‌کنند، بسیار راه گشا است.
وی نسخه‌ای از ترجمه تفسیر طبری را به عنوان یکی از آثار ارزشمند این گنجینه معرفی کرد و در خصوص ویژگی های آن گفت: این نسخه نفیس در قرن 6 و با نثری کهن کتابت شده است. در این نسخه که شامل سورۀ قصص تا علق است و با خط نسخ 22 سطری کتابت شده، آیات قرآن با ترجمه تحت اللفظی و زیرنویس است که پس از ذکر برخی از آیات، تفسیر مختصری به زبان فارسی کهن آمده و ترجمه و تفسیر قرآن با رسم‌الخط خاص قرن 6 کتابت شده است.
لازم به یادآوری است، ابوجعفر محمد بن جریر بن کثیر بن غالب طبری آملی (310-224 قمری)، تاریخ‌نگار، حدیث‌شناس، فقیه و مفسّر قرآن و مشهور به پدر تاریخ، در آمل به دنیا آمد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
جدیدترین منابع لاتین در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی به نمایش گذاشته شد
وجود نسخه‌های نفيس از خواجه نظام‌الملک طوسی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی
نمایشگاه‌ کتاب و اسناد ضریح‌های رضوی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد
نمایشگاه کتاب در تالار مطالعه قفسه باز بانوان برگزار شد
 وجود 2600 نسخه کتاب خطی و چاپ سنگی از آثار شهید ثانی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز