۱۳۹۸-۰۵-۱۴
‌اجرای طرح اوقات فراغت ویژه بانوان در تربیت بدنی آستان قدس رضوی

وقت طلایی شکوفایی

پر کردن اوقات فراغت، غنی‌سازی تابستان، کلاس‌های رنگارنگ، همگی خبر از تمام شدن ایام داغ امتحانات و فرا رسیدن فصل گرم تابستان می‌دهد. فصلی که دانش‌آموزان تمام سال تحصیلی برای رسیدن آن لحظه‌شماری می‌کنند اما چگونه پر کردن این فرصت طلایی برای رشد و شکوفایی استعدادهای نسل آینده، بهانه تازه‌ای برای نگرانی والدین و دغدغه‌مندی متولیان این حوزه است.

مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی چون هر سال طرح‌ها و کلاس‌های مختلفی را برای هر چه بهتر گذراندن این ایام سه ماهه برای بچه‌ها و والدین‌شان ترتیب می‌دهد. گَشتی میان کلاس‌های ورزشی بانوان این مجموعه ورزشی می‌زنیم تا از کم و کیف اجرای طرح اوقات فراغت مطلع شویم.

با آگاهی و شناخت رشته ورزشی را انتخاب کنید
نرگس انگزبانی، مربی رشته ووشو تربیت بدنی آستان قدس رضوی اولین سالی است که به جمع مربیان طرح تابستانه ورزشی این مجموعه پیوسته ولی بیش از 20 سال سابقه ورزشی با آستان قدس رضوی دارد و از هدایت کلاس و بچه‌ها معلوم است کارش را خوب بلد است. شرکت‌کنندگان در این رشته می‌توانند در دو بخش تالو(هنرهای نمایشی) و ساندا(مبارزه آزاد) و در رده‎های سنی مختلف از هشت تا 27 سال، در دو بازه زمانی 9 تا 10:30 و 10:30 تا 12 از کلاس استفاده کنند.
این استاد ووشو با ارایه طرحی خلاقانه، مادران و دختران کم سن و سال را در کنار هم در کلاس پذیرفته و آموزش می‌دهد تا توان فراگیری و توجه آن‌ها برود. مادران را در حد آمادگی جسمانی آموزش می‌دهیم تا در کنار فرزندان‌شان حضور داشته باشند.
وی با تاکید بر اهمیت تداوم آموزش‌های ورزشی در تابستان و طول سال به دلایلش از نگاه حرفه‌ای خود اشاره می‎کند و می‌گوید: برخلاف تصور والدین، وقتی بچه فقط یک مدت ورزش می‌کند و بعد رها می‌کند، نتیجه چندانی عاید نمی‌شود. اما در این مدت کوتاه دو ماهه هم تلاش می‌کنیم، حداقل اصول پایه را یاد بگیرند و مهم‌تر از آن روی اصلاحات حرکتی و آناتومی آن‌ها متمرکز می‌شویم. پیشنهادم برای بچه‌ها این است که اول چند رشته را سر بزنند و بعد با آگاهی و شناخت بیشتر به انتخاب یک رشته دست بزنند تا به این ترتیب تمایل بیشتری برای ادامه آن در طول سال داشته باشند.
‌چند سالن آن طرف‌تر، وقتی از بروبچه‌های کلاس سراغ مربی را می‎گیریم، از بین خود، نشانی یک خانم جوان را می‌دهند که به می‌توان مربی بودنش را باور کرد. فرزانه‌سادات طبسی، مربی رشته پینگ‌پنگ طرح اوقات فراغت بانوان مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی است که دو سال هم سابقه فعالیت در این طرح تابستانه را پشت سر گذاشته است و با همه جوانی حرف‌های خوبی از رشته‌اش برای شنیدن دارد.
به گفته وی، پینگ‌پنگ، رشته‌ای ظریف و در عین حال سرعتی و نیازمند دقت است و تحرک بدنی، آمادگی جسمانی و چابکی بالایی می‌طلبد که آن را رشته ورزشی مناسب بانوان می‌کند. او ویژگی بارز این رشته را در مقایسه با دیگر رشته‌های ورزشی این طور توصیف می‌کند و می‌گوید: برخلاف رشته‌های دیگر، پینگ‌پنگ محدودیتی برای آموزش همزمان رده‌های مختلف سنی ندارد، همین طور به خاطر انفرادی بودن، می‌توان حرفه‌ای و مبتدی را در یک کلاس آموزش داد.
از کودک هشت ساله تا بانوان مسن طرفدار پروپاقرص این رشته هستند. ولی از آنجایی که این رشته دقت و تمرکز ورزشکاران را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد، اکثراً کودکان و نوجوانان در آن اعلام آمادگی می‌کنند. این کلاس هم برای رفاه حال شرکت‌کنندگان در چند نوبت صبحگاهی بسته شده که روزهای فرد از ساعت 9 تا 10:30 و 10:30 تا 12 ‌در خدمت علاقه‌مندان به پینگ‌پنگ است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود