جامعه سالم در گرو تربیت بانوان سالم
۱۳۹۸-۰۵-۱۴

برای رسیدن به کلاس دیگر این مجموعه باید نیمی از محیط زیرین ورزشگاه را دور بزنیم تا به کلاس دفاع شخصی و سلاح سرد برسیم که خودش به نوعی نرمش است. دوره‌ای تخصصی که زیر نظر محدثه نوعی اداره می‌شود و با اینکه نام رشته‌اش مثل دیگر ورزش‌ها چندان جا افتاده و آشنا نیست، جالب است که بیشتر از برخی دوره‌ها شرکت‌کننده دارد.
از وی دلیل این استقبال را جویا می‌شویم و خانم مربی توضیح می‌دهد: خانم نوعی توضیح می‌دهد که امسال در دو شیفت کلاس صبح در ساعت‌های 9 تا 10:30 و 10:30 تا 12 جمعاً 50 نفر برای دفاع شخصی ثبت‌نام کرده‌اند و به خاطر چند وجهی بودن این رشته، پرورش بعد جسمانی در کنار برخورداری از بعد نمایشی برای همه بخصوص دختران جوان جذاب است. همین طور این رشته داری تنوع سبک است و دست ورزشکار را برای انتخاب باز می‌گذارد.
این بانوی رزمی‌کار اضافه می‌کند: رشته دفاع شخصی با تمرینات آمادگی جسمانی بروی اعصاب و عضلات و نیز تقویت مچ و بازو و بالا بردن تمرکز ورزشکاران موثر است و خانم‌ها با یکی، دو سال ادامه دادن آن، به خوبی توان دفاع از خود و نیز توان مبارزاتی برای شرکت در مسابقات پیدا می‌کنند. آموزش دیدن گونه‌های متنوع سلاح‌ سرد از جمله نانچیکو، شمشیر، چوب و... بسته به رده کمربندهای شش‌گانه این رشته متفاوت است و از جاذبه‌های فراگیری آن توسط نوآموزان محسوب می‌شود.
سری هم به یکی از سالن‌های چندمنظوره تربیت بدنی می‌زنیم، جایی که تعدای از دختران پر شور و هیاهو مشغول بالا و پایین کردن توپ بسکتبال برای کسب یک امتیاز هستند. شیرین خرقانی مربی آن‌ها، از مربیان با سابقه رشته بسکتبال استان به حساب می‌آید. مثل همه مربیان این مجموعه در رشته تربیت بدنی تحصیل کرده و سال‌ها سابقه فعالیت حرفه‌ای در مجموعه‌های مختلف ورزشی مشهد از جمله تربیت بدنی آستان قدس رضوی را در کارنامه دارد.
این مربی بسکتبال به همراه کمک مربی دیگری در چهار شیفت از 7:30 صبح تا 13:30 این رشته گروهی را تدریس می‌کند. در کلاس‌های ورزشی تابستانه، هم شماری شاگردان جدید و هم قدیمی‌تر دارد. وی از فواید شرکت در دوره‌های اوقات فراغت از نگاه خود تعریف می‌کند: ضمن غنی‌سازی زمان مفید بچه‌ها در تابستان، به کشف استعدادهای ورزشی آن‌ها کمک می‌کند. ضمناً ناهنجاری‌های آناتومی و حرکتی آن‌ها تشخیص داده شده و اصلاح می‌شود.
وی تاکید می‌کند: کم نیستند، بچه‌هایی که از این دوره‌های تفریحی به مراحل بالاتر رشد کرده‌اند و اکنون در زمره مربیان خوب ورزش شهر هستند. به ویژه دختران ما نیاز بیشتری به ورزش کردن دارند، چرا که برای تربیت جامعه سالم، به بانوان سالم و قوی نیاز داریم.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید