۱۳۹۸-۰۹-۱۳
حسن تفتیان:

المپیک را از تربیت بدنی آستان قدس رضوی استارت زدم

سریع‌ترین دونده کشورمان در جریان اردوی تمرینی 20 روزه خود در مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی گفت: تمرینات آماده‌سازی خود را برای حضور موفق در المپیک با شهر مشهد و مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی آغاز کردم.

حسن تفتیان، قهرمان جهانی دوی سرعت در گفت‌وگو با آستان‌نیوز پیش از هر سخنی، از برنامه اردویی خود گفت: از اول آذرماه تمریناتم را شروع کردم و هدف اصلی‌ام شرکت در المپیک است. قبل از آن هم مسابقات قهرمانی جهان را در تاریخ دهم اسفندماه به میزبانی کشور چین پیش رو دارم و فعلا تنها نماینده کشورمان در این مسابقات هستم که سهمیه را کسب کرده است.
وی افزود: سالانه حدود 50 تا مسابقه بین‌المللی دعوت می‌شوم که به صلاحدید مربی یکسری از ترنمت‌های داخل سالن و فضای باز را شرکت می‌کنم. زمان فصل داخل سالن بهمن و اسفند سال جاری است که چند مسابقه بین‌المللی در اروپا و قهرمانی جهان مهمترین برنامه‌های این دوره زمانی هستند.
رکوردار دوی سرعت کشورمان ادامه داد: فصل فضای باز هم از اردیبهشت ماه آغاز می‌شود که تا رقابت‌های بزرگ جهانی ادامه پیدا می‌کند تا برای هدف اصلی‌ام المپیک در دهم مردادماه سال آینده آماده شوم.
تفتیان، تمرینات خود را در بازه زمانی حضور در ایران به خاطر محدودیت‌های قرارداد مربی فرانسوی خود بدون همراهی وی می‌گذارند و پس از دوره‌ای یک ماهه، بخش دیگری از برنامه اردوی تمرینی خود را در کشور فرانسه خواهد گذراند.
وی از آخرین حضور بین‌المللی خود تعریف کرد و گفت که در المپیک سیزم(مسابقات ارتش‌های جهان) مدال زرین برای کشورمان به ارمغان آورده و اکنون پس از یک ماه استراحت، استارت تمرینات آماده‌سازی خود را جهت حضور در  آوردگاه المپیک با مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی در نظر گرفته است تا ضمن برخورداری از برکات معنوی شهر مشهد، از امکانات این مجموعه مدرن و مجهز استفاده کند.
تفیتان با یادآوری این نکته که این چهارمین باری است که در مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی تمرین می‌کند، افزود: از تاریخ 11 آذرماه به مدت 20 روز در مشهد و در پیست مرغوب و کم‌نظیر این مجموعه به تمریناتم ادامه خواهم داد. چون واقعا مجموعه کاملی است و در ایران بهترین مکان برای تمرین است. اگر محدودیت‌های مربی‌ام برای حضور در ایران نبود، حتما بیشتر اردوهایم را در تربیت بدنی آستان قدس می‌گذراندم.
وی مثل هر قهرمان غیرفوتبالی دیگری گریبانگیر مشکلات و کم‌توجهی متولیان دوومیدانی است. تعریف می‌کند برخلاف کشورمان، مسابقات دوومیدانی به خصوص در رشته دوی سرعت، چون یک رقابت فوتبالی بسیار پرطرفدار و پرشور و حرارت برگزار می‌شود و این شمار تماشاچیان، حامیان مالی را به میدان می‌آورد.
این دونده مطرح خراسانی تصریح کرد: اما متاسفانه در ایران نه لیگ داریم و نه قهرمانان این رشته به نسبت دیگر رشته‌ها، قرادادهای حرفه‌ای و قابل ملاحظه‌ای می‌بندند. من طی چهار سال گذشته در لیگ ایران شرکت نکردم، چون واقعا عنوان کردن رقم قراداد یکساله‌ام به مبلغ 20 میلیون تومان خجالت‌آور است. تازه بخشی از این مبالغ اندک هم صرف تمرینات ورزشی خود ما می‌شود.
تفتیان اضافه کرد: به خاطر همین تفاوت در نگاه و رقم پایین قراردادها، استعدادهای جوان و آینده‌داری را می‌شناسم که رغبتی به شروع کردن و یا ادامه دادن این رشته ندارند. البته من با همه دشواری‌های پیش رویم، به لطف خدا و تلاش بسیار توانستم تا این سطح از قهرمانی جلو بیایم و در حد بضاعتم به استعدادهای نوپای دوومیدانی کمک و راهنمایی بدهم.  
این قهرمان دوومیدانی آسیا و جهان با 26 سال سن راه درازی برای ادامه مسیر مدال‌آوری و افتخارآفرینی پیش رو دارد. از اهداف خود و قله‌های فتح نشده دوومیدانی کشورمان بیشتر برایمان می‌گوید: معتقدم که قهرمان ماندن سخت‌تر از قهرمان شدن است. منتهای آرزوهای ورزشی من، انتهای ورزش که کسب طلای المپیک است.
تفتیان با تاکید افزود: اما این به معنای تمام شدن عمر حرفه‌ای و کنار گذاشتن کورس قهرمانی و رقابت نیست، تا جایی که بتوانم در کنار ادامه تحصیل در رشته مدیریت ورزشی، به ثبات در این مسیر قهرمانی ادامه خواهم داد. طلای المپیک تازه آغازی برای ادامه تلاشم خواهد بود تا مدال‎های طلای جهانی و المپیک را برای کشورم تکرار کنم.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود