به همت تربیت بدنی آستان قدس رضوی؛
نشست تخصصی «حجاب و عفاف» با رویکرد علم زیست شناسی عصبی برگزار شد
۱۳۹۸-۱۰-۱۸
نشست «حجاب و عفاف» از دیدگاه نوروبیولوژی با حضور جمعی از کارکنان و مربیان ورزشی مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی امروز در اردوگاه باغ خاتون تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی تربیت بدنی آستان قدس رضوی ، مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی با همکاری مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی، امروز، 17 دی ماه نشستی را با محوریت «عفاف و حجاب» از دیدگاه علم زیست شناسی عصبی با حضور زینب اختری عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات علوم و اعصاب دانشگاه بقیه‌الله ترتیب داد.

در ابتدای این برنامه، اختری توضیحات مقدماتی را در خصوص ساختار فیزیولوژیک مغز انسان ارایه داد و گفت: مغز انسان در مواجهه با داده‌های مختلفی که از ورودی های چندگانه بدن خود چون چشم، گوش، زبان، بینی و لامسه دریافت می‌کند، عکس‌العمل‎های مختلفی با درصد تاثیر و تاثر متنوعی نشان می‌دهد.‌

وی با تاکید بر اهمیت کارکرد بینایی در دریافت اطلاعات به نسبت دیگر ورودی‌های بدن، افزود: انسان ها بین 60 تا 80 درصد اطلاعات ادراکی خود را از مسیر قوه بینایی کسب می‌کنند. لذا تحقیقات بروی عملکرد این اعضا و تاثیر اطلاعات ورودی از این مسیر بر کارکرد مغز و در نهایت رفتارهای انسان‌ها بسیار حائز اهمیت است. 

این متخصص علوم مغز و اعصاب در بخش دیگری از سخنانش در رابطه با نحوه عملکرد پیچیده مغز در مواجهه با عوامل هیجانی بیرونی ابراز کرد: هر فرد در مواجهه با انواع محرک های خارجی، با نوعی از احساسات اعم از ترس، عصبانیت، استرس و... برانگیخته می‌شود که در عملکردی به هم پیوسته با سه مرکز در مغز اعم از مرکز هیجانات مغزی، مرکز تشکیل حافظه بلندمدت و مرکز تصمیم‌گیری و قضاوت، با آنها روبرو می‎شود و به آن‌ها پاسخ رفتاری لازم را می‌دهد. 

وی با تشریح عملکرد به هم تنیده این سه مرکز مغزی گفت: با ورود هر نوع اطلاعات در رابطه با محرک بیرونی از مسیر بینایی به مغز، مرکز هیجانات مغزی(به نام آمیگدال) که معمولا در وضعیت خاموش است، فعال می‌شود و هورمون کورتیزول از بخش هیپوتالاموس مغز ترشح می‌شود و سپس فرد بسته به نوع محرک خارجی می‌ترسد، هیجان زده یا عصبانی می‎شود. 

اختری ادامه داد: سپس مرکز تشکیل حافظه بلندمدت، این اطلاعات را با مجموعه‌ای از خاطرات احساسی و هیجانی قبلی ذخیره شده در خود مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد تا معنی احتمالی آن را کشف کند. بعد معانی درک شده به مرکز تصمیم‌گیری و قضاوت ارائه می‌شود تا دست به انتخاب عکس‌العمل رفتاری لازم بزند.   

وی افزود: حال اگر این اطلاعات ورودی با موضوعات جنسیتی از مسیر بینایی به این مراکز سه گانه مغزی ارسال شود، بروی زن و مرد تاثیرات مختلفی می‌گذارد که منجر به رفتارهای متفاوتی می‌شود که موضوع تحقیقات علمی متعددی در رابطه با حفظ حریم‌ها و عفاف و حجاب قرار گرفته است. 

این محقق و کارشناس علوم زیست شناسی عصبی بیان کرد: با توجه به تفاوت‌های فیزیولوژیک مغز مردان در مقایسه با زنان، میزان دریافت محرک‌های هیجانی و نوع پاسخ به آن‌ها هم کاملا متفاوت است. اندازه مرکز هیجانات مغزی (آمیگدال)، گیرنده‌های حسی و هیپوتالاموس مردان بزرگتر از زنان است و خیلی بیشتر و زودتر سیستم جنسی آنها در مواجهه با تصاویر تحریک‌کننده فعال شده و نیاز به پاسخ رفتاری پیدا می‌کند. 

وی اضافه کرد: در زنان هم بخش جانبی از آمیگدال مغزشان بزرگتر است و به ذخیره و یادآوری جزئیات خاطرات کمک می‌کند و به ویژه در پرورش نسل اهمیت دارد. به هر دلیل شدت عملکرد در مرکز هیجانات مغزی و افزایش ترشحات هورمون کورتیزول، به فعالیت دائم حافظه هیجانی، احساس اضطراب مزمن و در نهایت افسردگی بانوان می‌شود.

وی به ارتباط عملکرد مغز با موضوع عفاف و حجاب هم اشاره کرد و گفت: نتیجه تحقیقات علمی نشان می‌دهد که باید از تولید بیش از حد کورتیزول جلوگیری کرد تا آرامش در انسان تدوام پیدا کند. لذا افراد باید مراقب ورودی های حسی به مغزشان باشند و روی آن ها کنترل داشته باشند.

وی تصریح کرد: مطابق روایات، این مهم مسیر نمی‌شود مگر با حفظ حجاب و عفاف ورزیدن مردان و زنان. این‌که بدانیم هر ورودی ارزش اثرگذاشتن بروی عمکرد مغز ما را ندارد؛ حتی اگر جامعه طور دیگری عمل می‌کند، هر فرد باید خودش بروی افکار و رفتار خودش کنترل داشته باشد.    

به گفته اختری، با عادی‌سازی مسائل جنسی در جوامع، مغز انسان به سطح بالاتری از تحریک و ارضاء نیاز پیدا می‌کند و انسان باید برخلاف راهنمای خلقت خود عمل کند و بدین ترتیب همان طور که در جهان غرب شاهدیم، به انحطاط اخلاقی دچار می‌شود. 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید