معرفی فرشی منحصر به فرد در جهان، اهدا شده به موزه آستان قدس رضوی
۱۳۹۹-۰۶-۱۷
مدیرعامل مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی، فرش «تیم ملی ایران در جام جهانی 2018 روسیه» اهدا شده به موزه آستان قدس رضوی را با تصویر بارگاه منور حضرت رضا(ع)، اثری منحصر به فرد در جهان معرفی کرد.

علیرضا تاج فیروز مدیرعامل مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی در رابطه با اهدای این فرش نفیس گفت: پس از برگزاری مسابقه نهایی جام حذفی فوتبال میان دو تیم تراکتورسازی و استقلال، فرش «تیم ملی ایران در جام جهانی 2018 روسیه» از سوی فدراسیون فوتبال ایران و با حضور وزیر ورزش و جوانان و جمعی از مسئولان استانی به موزه آستان قدس رضوی اهدا شد.

وی با بیان این نکته که این فرش در 5 تخته بافته شده، اضافه کرد: در حال حاضر یک تخته فرش در موزه فیفا در کشور سوئیس، یک تخته فرش در موزه فدراسیون فوتبال روسیه، یک تخته فرش در کمیته المپیک، یک تخته فرش در فدراسیون فوتبال ایران نگهداری می شود و تخته پنجم هم به موزه آستان قدس رضوی اهداء شد.

تاج فیروز ادامه داد: با توجه به اینکه این فرش های اهدایی در اماکن ورزشی جهان نگهداری می شود، قرار است این فرش اهدایی هم در موزه ورزش مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی نگهداری شود.

وی، این فرش را یادبود جام جهانی 2018 روسیه خواند و افزود: هر یک از این دست بافته ها، به هر مجموعه ای که اهداء شده، نماد آن هم در بالای فرش جانمایی شده است؛ بر بالای فرش اهدایی آستان قدس رضوی، تصویر بارگاه مطهر حضرت رضا(ع) بافته شده است. 

این مقام مسئول تاکید کرد: می توان گفت از این فرش تنها 5 تخته در جهان وجود دارد و تخته پنجم با وجود تصویر گنبد و بارگاه نورانی امام هشتم، فرشی منحصر به فرد محسوب می شود.  

وی با بیان مختصات فیزیکی و بافت فرش هم اظهار کرد: این اثر هنری به ابعاد 2 در 3 متر و از جنس ابریشم است که در مدت 8 ماه به دست هنرمندان تبریزی بافته شده است. بافت 5 تخته، دو سال از جام جهانی 2018 روسیه تا امسال به طول انجامیده است.

مدیرعامل مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی با اشاره به نمادهای بافته شده در طرح فرش، گفت: در این فرش، نمادهای جام جهانی فوتبال اعم از پرچم کشورهای راه یافته به جام جهانی 2018 روسیه دیده می شود. به علاوه، نمادهایی از فرهنگ کشورمان از جمله بارگاه منور رضوی، برج آزادی، سی‌و سه‌پل اصفهان، مقبره شعرای تبریز، آرامگاه حافظ شیرازی بافته شده است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید