گزارشی از دوره آموزش فوتبال در زمین چمن تربیت بدنی آستان قدس رضوی
نوآموزان امروز؛ فوتبالیست های فردا
۱۳۹۹-۰۶-۲۲
زمینی مستعد برای پرورش فوتبالیست های فردا

از بیرون مؤسسه، سروصدای فوتبالیست های آینده از زمین چمن به گوش می رسد. روی پیراهن های زرد، آبی و نارنجی پسر بچه ها تصویر متبسم سردار سلیمانی نقش بسته. هرازگاهی که توپ به پای یکی از آنها می رسد، با همه وجود می دوند تا سهمی در رسیدن توپ به دروازه و به ثمر نشستن آن داشته باشند. در این میان مربی با فریادهای گاه و بیگاه مسیر توپ و بازی بچه ها را اصلاح می کند؛ بیشتر بدو، مگه با تو نیستم، پاس بده، تک روی نکن! و یک سوت که پایان بخش همه جدال ها بر سر توپ است.

جمعی از مربیان حرفه ای فوتبال در زمین چمن تمرینی مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی گرد هم آمده اند تا به قول سرپرست فنی تیم، «طی دو سال آینده نسل نوپای فوتبالی شهر مشهد را از همین کلاس ها استعدادیابی، تربیت و به جامعه حرفه ای کشور تحویل دهند». برای آشنایی بیشتر با کیفیت برگزاری کلاس، اهداف مربیان و بازیکنان، سری به زمین فوتبال آموزشی این مؤسسه زده ایم:

 

هدف‌گذاری حرفه‌ای

پیش از همه سراغ سرپرست را می گیریم. خودش را ساده و بی تکلف معرفی می کند: «حمید شاندیزی سرپرست فنی تیم فوتبال تربیت بدنی آستان قدس رضوی». اما در میان فوتبال دوستان، نامی آشنا و شناخته شده دارد. سال های سال، چیزی حدود 3 دهه از عمر ورزشی اش را در سمت استعدادیاب و مربی تیم های فوتبال صرف کرده است؛ آخرین سمت رسمی اش در زمین، استعدادیاب و مربی تیم ملی فوتسال جوانان بوده.

او می گوید؛ حدود 25 سالی می شود که با زمین چمن فوتبال آشنا است و از تمرین، بازیکنی و مربیگری؛ همه را در این مستطیل سبز تجربه کرده و پشت سر گذاشته است. از آغاز تابستان امسال با مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی وارد همکاری شده و بنا دارد طی دو سال آینده، نسل نوپای فوتبالی شهر مشهد را از همین کلاس ها استعدادیابی، تربیت و به جامعه حرفه ای کشور تحویل بدهد.

شاندیزی به شرایط دشوار سالن های ورزشی شهر و کشور در شرایط امروز اشاره ای می کند و به بیان تفاوت ها و مزیت های زمین چمن و امکانات تربیت بدنی آستان قدس رضوی می پردازد و می گوید: به پشتوانه سالها تجربه کردن اماکن مختلف ورزشی می گویم که این مؤسسه به نسبت دیگر سالن ها و اماکن ورزشی نه تنها در سطح شهر مشهد بلکه در سطح کشور، چه از نظر امکانات ورزشی مثل زمین چمن درجه یک و چه از لحاظ رعایت مسائل بهداشتی، بهترین مکان برای تمرین و رشد علاقه مندان رشته فوتبال است. به غیر از نوآموزان، مربیان و والدین بچه ها هم از این شرایط مناسب سازی شده رضایت دارند.

وی تاکید می کند که به واسطه این آستان مقدس، مشهد و شهروندانش از این امکانات کم نظیر برخوردارند و با مدیریت و برنامه ریزی درست باید از این همه امکان فراهم شده در مسیر تربیت نسل حرفه ای فوتبالی بهره برداری کامل شود.

این مربی فوتبال به شرایط برگزاری کلاس های فوتبال هم اشاره ای کرده و می گوید: در پنج رده سنی از 7 تا 16 سال، تعداد 120 نفر در کلاس فوتبال نام نویسی کرده اند. دوره های آموزشی فوتبال از تابستان کلید خورده و طی سال ادامه دارد تا در آینده نزدیک از ماحصل تلاش مربیان و بچه ها نتیجه بگیریم. از همین ترم اول شماری از بچه های مستعدتر شناسایی شدند و با رایزنی با والدین آنها در کلاس های پیشرفته تر ثبت نام شدند تا با گذراندن یک دوره به هم پیوسته به مدت حداقل یک سال و نیم آمادگی معرفی به باشگاه های حرفه ای را پیدا کنند.

از هدف گذاری برای شاگردانش تعریف می کند. او به این بروبچه ها، توانمندی شان برای رشد به مراتب بالاتر و فتح قله های ملی، آسیایی و چه بسا جهانی فوتبال معتقد است و ادامه می دهد: هم مربیان و هم خود بچه ها صددرصد عزم خود را برای پیشرفت گذاشته اند؛ چه پیشرفت فوتبال مشهد و چه سطح فوتبالیست ها. از همان روز اول ثبت نام به والدین شان گفتیم که هدف ما گذران اوقات فراغت ورزشی نیست، هدف تربیت بازیکنان فوتبال است. دید آنها را به مسیر و هدف این بچه ها روشن کرده ایم و کار ما هموار کردن راه آنها برای پیشرفت است.    

 

تربیت فنی و جوانمردانه

با اشاره مربی از وسط تمرین پا به توپ سراغ مان می آید. نفس نفس زنان خودش را محمدرضا عباسی، 11 ساله و محصل کلاس پنجم معرفی می کند. قد و قواره کوتاهی دارد ولی توی زمین تروفرز توپ را از حریفان تمرینی اش می قاپد و به هم تیمی هایش می رساند. با ضربه ای دقیق، توپ را سمت دروازه سانتر می کند، دلیل این مهارت از بین حرف هایش پیداست. ادامه می دهد: 6 سال است که حرفه ای فوتبال بازی می کنم. از همان اول در تربیت بدنی آستان قدس ورزش می کنم.

نه تنها در زمین و گرفتن تایید مربی موفق عمل کرده، وقتی از اهداف نه چندان دور و درازش می گوید، هم بازیکنی با تعصب به شهرش و نیز آینده دار به نظر می رسد. می گوید: از همان روز اول فوتبال را انتخاب کرده ام و می خواهم در آینده برای باشگاه شهر خودرو بازی کنم و بعدها در باشگاه یوونتوس ایتالیا توپ بزنم.

او در بین حرف های فنی فوتبالی، به نکته ای متمایزکننده از کلاس های ورزشی این مجموعه اشاره می کند: اینجا مربیان روی اخلاق تاکید می کنند. مثلا وقتی حریف روی ما خطا می کند، حق ناسزا گفتن نداریم. خود مربیان هم با ما مهربان و خوش برخورد رفتار می کنند.  

 

جایی مطمئن و مجهز

گوشه زمین، در جایگاه تماشاچیان، مادر و پدرها با دقت، روند پیشرفت گام به گام فرزندان خود را دنبال می کنند. فاطمه هاشمی هم یکی از مادران دل‌نگران کنار زمین است که از دور، پسر 10 ساله اش سیدکیان حسینی را زیر نظر گرفته. این اولین سال و اولین کلاس ورزشی سیدکیان نیست و سابقه فعالیت در رشته والیبال را هم پشت سر گذاشته.

او از دلیل انتخاب این رشته برایمان می گوید: هم به خاطر علاقه مندی پسرم به فوتبال و هم شیوع بیماری کرونا و تعطیلی اماکن ورزشی شهر ترجیح دادیم، در این رشته و در فضای روباز ورزش را ادامه بدهد. البته چند سال پیش کلاس فوتبال پارک ملت هم می رفت و بد نبود ولی وقتی با کلاس ها، مربیان و امکانات تربیت بدنی آستان قدس آشنا شدیم، پسرم را ثبت نام کردم و هم خودِ کیان و هم من و پدرش از پیشرفت روز به روزش رضایت داریم.

از او می پرسیم در شرایط همه گیری، چطور اجازه داده اند پسرشان به کلاس ورزش بیاید که این طور جواب می دهد: حقیقتش به رعایت اصول بهداشتی از طرف آستان قدس رضوی مطمئن بودیم. از طرفی، وقتی برای ثبت نام آمدیم، با جمعیت زیادی از خانواده ها روبرو شدیم و دیدیم کلاس ها در فضای روباز تشکیل می شود که دیگر خاطرجمع نام نویسی کردیم. 

خیلی دور نیست، روزهایی که از بین همین بروبچه های شیفته عالم توپ و تور و دروازه، بازیکنان دیگری چون غزال تیزپای خراسان، خداداد عزیزی به باشگاه های نامی ایران و جهان راه پیدا کنند و افتخار آفرین شوند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید