موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

گذری بر اهم فعالیت‌های فرهنگی موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

تربیت جسم در سایه معنویت  از ابتدا تأسیس مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی به عنوان یکی از  زیرمجموعه آستان قدس رضوی با هدف رشد و تعالی انسان‌ها از مسیر تامین نشاط و سلامت و نیز پاسخگویی به نیاز حرکتی کارکنان و خانواده هایشان به همراه دیگر اقشار جامعه به منظور ارتقا بهره‌وری این سازمان بزرگ دینی به مردم صورت گرفته است. همه این اهداف بر اساس تصریح آیات قرآن کریم و تبعیت از گفتار و رفتار ائمه اطهار(ع) خاصه انتساب به ساحت نورانی حضرت رضا(ع) مورد توجه واقع شده است. از این رو در جهت درونی و عملی کردن ارزش‌های مورد تاکید سیره و سنت رضوی من جمله اشاعه فرهنگ ایثار، جهاد و جوانمردی و... این مجموعه با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌هایش، ویژه برنامه‌های متعدد فرهنگی را درکنار  فعالیت‌های ورزشی آقایان و بانوان برنامه‌ریزی و به مرحله اجرا درمی‌آورد تا با محور قرار دادن برند رضوی، معنویت در ورزش گسترش یابد.
به گزارش سایت موسسه تربیت بدنی  این مؤسسه بعد از تأسیس در سال ١٣٧٣، توانسته است علاوه بر تاثیر گذاری در حوزه فرهنگی و اخلاقی ورزش،علاوه بر گسترش ورزش همگانی از طریق 230 هزار متر مربع فضای ورزشی و سالن ها و اماکن ورزشی متعدد ،در حوزه ورزش قهرمانی هم  با بیش از ١٠٠ عنوان قهرمانی بین المللی ،کشوری و استانی در رده‌های مختلف سنی در رشته‌های مختلف ورزشی را بدست آورد.
هیئتی برای قاریان و ورزشکاران
سیدعلی‌اکبر هاشمی‌جواهری، مدیرعامل موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی در مصاحبه با سایت این موسسه  با اشاره به برخی از مهمترین فعالیت‌های صورت گرفته در این موسسه ورزشی ابراز کرد: در پایان هر کلاس و برنامه ورزشی، ورزشکاران به جانب حرم ثامن‌الحجج(ع)با قرائن صلوات خاصه حضرت عرض سلام و ادب میکنند. 
وی افزود: در هفته تذبیت بدنی از چند برنامه فرهنگی در حوزه ورزش آستان قدس رضوی رونمایی کردیم. طرح خادمیاران ورزشی در راستای توسعه خدمت خادم و مخدوم ویژه مدیران و ورزشکاران و مربیان و تحصیل کردگان  حوزه تربیت بدنی هیات ورزشی ویژه طلاب علوم دینی طرح آارزش یابی و ارتقای فرهنگی و اخلاقی ویژه مربیان با برگزاری کلاس های آموزشی و هیات قرآن و ورزش  و برگزاری اولین کرسی تلاوت رضوی در حوزه ورزش از مهمترین برنامه های موسسه در سال جاری که رونمایی آن انجام شده است. هیئت «قرآن و ورزش» در راستای ارایه فعالیت‌های قرآنی محور در کنار ورزش افتتاح شده است. این هیات هر دوشنبه بعد از نماز مغرب و عشا، ورزشکاران به همراه قاریان مطرح بین‌المللی قرآن کریم و دیگر اقشار شرکت‌کننده در این محافل حضور می‌یابند و از فیض تلاوت قرآن استفاده می‌کنند.
هاشمیجواهری با تشریح فعالیت‌های صورت گرفته در این مراسم معنوی گفت: در این مجلس قرآنی با حضور مهدی حسنی، حافظ بین‌المللی قرآن به آموزش صوت، لحن و قرائت قرآنی به فراگیران و علاقه‌مندان می‌پردازند.
وی اضافه کرد: با اینکه از آغاز این محفل شش جلسه می‌گذرد، با اطلاع‌رسانیهای صورت گرفته از مسیرهای مختلف، مورد اقبال واقع شده و اکنون با حدود 40 تن از قاریان و عموم شرکتکنندگان به این گونه مراسم در حال برگزاری است.
مدیرعامل موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی همچنین گفت: با مکاتبات صورت گرفته و دعوت از ورزشکاران هیئات ورزشی و قرآنی سطح شهر و تعیین مشوق‌هایی از جمله تخصیص هدایا و نیز بهره‎مندی افراد حاضر در این جلسه از خدمات ورزشی مجموعه‌های آستان قدس رضوی تلاش شده تا شور و نشاط معنوی با معارف قرآنی همراه شود.
 
گسترش اخلاق ورزشی از دل مفاهیم دینی
وی درخصوص اهم اهداف تشکیل دوره‌های قرآنی در این هیئت تاکید کرد: هر ارزشی اعم از جوانمردی، در خدمت بندگان خدا بودن، گرفتن دست افتادگان، پرورش جسمی در مفاهیم بلند قرآنی هم وجود دارد و درصورتی که ورزشکاران بدانند کتاب آسمانی‌شان به این موارد به صورتی تام و تمام اشاره دارد، عنایت ویژ‌ه‌ای به عملی کردن این موارد اخلاقی خواهند داشت. 
هاشمی‌جواهری با اشاره به دیگر هدف تشکیل هیئت «قرآن و ورزش» این سازمان گفت: قاریان و حافظان قرآنی را هم به سمت امور ورزشی و درنتیجه تندرستی هدایت کند و آنها هم حضوری فعال‌تر در مجامع و برنامه‌های ورزشی داشته باشند.
وی با بیان اینکه در حوزه حجاب و عفاف هم برنامههایی را در دست اقدام داریم، به یکی از طرح‌های اجرا شده در این زمینه هم اشاره‌ای کرد و گفت: در این راستا برای سومین سال، طرح «قاصدان نجابت» در اوقات فراغت امسال ویژه 10 هزار نفر از بچه‌ها به همراه خانواده‌هایشان در موسسه به اجرا درآمد.
 
ایستگاه‌هایی ویژه گفتمان دینی
این مقام مسئول در سازمان تربیت بدنی آستان قدس رضوی ضمن اشاره به دیگر طرح فرهنگی این مجموعه ورزشی گفت: پنج ایستگاه «گفتمان دینی» در سازمان پیش‌بینی شدند که روزهای زوج روحانیون آقا به پسران و روزهای فرد مبلغان خانم به دختران خدمت‌رسانی می‌کردند. 
وی به برخی خدمات ارایه شده در ایستگاه‌ها اشاره کرد و افزود: در این ایستگاه‌ها آموزش‌های احکام و مشاوره خانواده،برنامهها و مسابقات متعدد فرهنگی و اخلاقی اجرا شد.
به گفته وی، ورزشکاران به نسبت مشارکت در فعالیتی فرهنگی از قبیل حفظ بخشی از قرآن کریم، حضور در کلاس احکام و یا احترام و نوع برخورد با دیگر حاضران در برنامه‌ها، امتیازاتی میگرفتند و در پایان کلاس‌ها بر اساس آنها جایزه دریافت می‌کردند.
هاشمی‌جواهری ارایه مشاوره‌های فردی و گروهی در رابطه با نوجوانان و جوانان به خانواده‌ها را یکی دیگر از این نوع خدمات فرهنگی طراحی و اجرا شده در این اداره برشمرد و ابراز کرد: همچنین برای ورزشکاران مشارکت‌کننده در طرح اوقات فراغت، در چندین نوبت به تفکیک دختر و پسر برنامه زیارت حرم مطهر رضوی را ترتیب دادیم و طی آن شماری از برنامه‌های دینی و فرهنگی را در رواق‌ها به اجرا درآوریم.
وی در ادامه به یکی از مهمترین برنامه‌های دینی سال گذشته این مجموعه هم پرداخت و گفت: با مشارکت فدراسیون کونگفو مسابقات قرآن و اذان ورزشکاران بانوان و آقایان با حضور 200 کونگ‌فوکار شرکت‌کننده برگزار شد.
مدیر عامل تربیت بدنی آستان قدس رضوی افزود با تفاهم انجام شده با دانشگاه امام رضا (ع) و هماهنگی های انجام شده و در راستای ترویج فعالیت های علمی و ورزشی و توسعه تحقیق و پژوهش در حوزه ورزش گروه تربیت بدنی دانشگاه امام رضا (ع) در موسسه تربیت بدنی مستقر و فعالیت های خود را در این موسسه متمرکز خواهد نمود.
   
کلید واژه ها:فعالیت‌های فرهنگی , اخلاق ورزشی , ایستگاه های گفتمان دینی