موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

دوشنبه‌های قرآنی ورزشگاه امام رضا (علیه السلام)

نگاهی به محفل قرآنی هیأت «قرآن و ورزش» موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی  
 

یک دوشنبه دیگر آغوش رحل‌ها برای بغل گرفتن کتاب الهی گشوده می‌شود تا در محلی متفاوت محفلی از قرآنیان در کنار ورزشکاران این شهر زیر پرچم آستان مقدس رضوی جمع شوند و ساعتی را به تلاوت آیات نورانی کلام الله مجید بپردازند.

ورزشگاه بزرگ امام رضا(ع) چند ماهی است در دل خود پذیرای جامعه قرآنی و ورزشی مشهد شده و به این بهانه مبارک  قاریان و حافظان قرآنی را به سمت امور ورزشی و درنتیجه تندرستی هدایت می‌کند و در مقابل اهالی ورزش را همراه محفلی معنوی می‌کند. هیأت «قرآن و ورزش» موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی با مشارکت مرکز قرآنی سازمان فرهنگی این آستان مقدس متولی برپایی این دوره پرنشاط و پربار معنوی است. محفلی که در طول ماه مبارک رمضان هر روز پذیرای مومنان روزه‌دار در این محل خواهد بود.

 تشکل واحد قرآنی با حضور همه اقشار

امین بهشتی، به عنوان دبیر هیأت «قرآن و ورزش» موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی درخصوص این جلسه متفاوت قرآنی توضیح می‌دهد: «این محفل هفته‌ای یک بار در محل نمازخانه ورزشگاه امام رضا(ع)، دوشنبه‌ها از ساعت 18 تا 19:30 به طول می انجامد. در حال حاضر کلاس با شرکت حدود 15 تا 30 نفر از آقایان برگزار می‌شود و استادی جلسه هم برعهده مهدی حسنی، حافظ بین‌المللی قرآن مجید است».

وی اظهار می‌کند: «با وجودی که همه سنین برای شرکت در این محفل قرآنی آزاد است و تاکنون از سن 15 تا 60 سال هم شرکت‌کننده داشتیم اما از روز نخست هدف‌گذاری و تمرکز دست اندرکاران این برنامه در موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی بیشتر بر روی مخاطبان نوجوان با متوسط سنی 13 تا 20 سال و جذب و جلب حداکثری آنها بوده است».

این استاد و قاری قرآن کریم همچنین بیان می‌کند: «با وجود نوپا بودن هیأت و حضور روزافزون شرکت‌کنندگان در این جلسه قرآنی، همچنان تا برگزاری پرقوت با حضور جوانان و نوجوانان مشتاق ورزشکار و قرآنی راه داریم و برای رشد برنامه و حضور هیئات، قاریان و ورزشکاران از سراسر شهر، برنامه‌هایی به ویژه برای سه ماه تابستان در نظر داریم».

به گفته وی، برای دستیابی به این هدف با دعوت هفتگی از دورههای قرآنی فعال در سطح شهر به میزبانی آستان قدس، یکسری بسته‌های فرهنگی ـ ورزشی برای ورزشکاران و قاریان حاضر در جلسات در نظر گرفته شده تا برای حضور مداوم در این برنامه تشویق شوند. همچنین به دلیل برخورداری این مجموعه جدید ورزشی از فضا و امکانات مناسب، امکان حضور بانوان هم در این جلسات مفید قرآنی وجود دارد که در ادامه به عنوان یکی از گزینه‌های توسعه این دوره معنوی روی آن فکر می‌کنند.

بهشتی، هدف از راه‌اندازی این هیأت قرآنی را در وحله نخست، فراهم آوردن محیطی مفید و در عین حال جذاب برای حاضران علاقه‌مند به موضوعات دینی و مذهبی و از طرفی، برقراری ارتباط بیش از پیش ورزشکاران با قاریان قرآن معرفی می‌کند تا این هیأت در قالب تشکلی واحد با حضور فعال قاریان، ورزشکاران، مداحان و همه علاقه‌مندان به امور فرهنگی و مذهبی در مشهد پا بگیرد.

وی با تاکید می افزاید: « دوره قرآنی هیأت «قرآن و ورزش» ویژه ماه رمضان به صورت هر روزه با برنامه ترتیل‌خوانی برگزار خواهد شد».

تلاوت تخصصی در کنار فراگیری مفاهیم 

مهدی حسنی، حافظ بین‌المللی قرآن کریم تمام تلاش خود را از آغازین روزهای قبول مسئولیت این جلسه و تشکیل این جامعه کوچک ورزشی قرآنی به کار بسته تا زیر نام مقدس آستان قدس رضوی شکل تازه‌ای از مشارکت جوانان  و نوجوانان شهرمان مشهد را به سمت امور فرهنگی و ورزشی را رقم بزنند.

وی با اشاره به نوع شکل‌گیری هیأت «قرآن و ورزش» بیان می‌کند: «هشت ماه از آغاز به فعالیت این هیأت قرآنی با رویکرد گرایش بیشتر قرآنیان به سمت ورزش و تمایل ورزشکاران هم به سمت و سوی قرآن، می‌گذرد».

وی همچنین با تاکید بر پربار بودن این دوره قرآنی می‌افزاید: «از پاییز سال 95 تاکنون، حدود 22 جلسه از این برنامه هفتگی به صورت مرتب با حضور جمعی از قاریان و ورزشکاران در کنار میهمانانی از اساتید ممتاز قرآنی برگزار شده است».

این مدرس قرآن کریم ضمن اشاره به این مطلب که مدیریت جلسات دیگر قرآنی را هم در سطح شهر مشهد برعهده دارد، اضافه می‌کند: «در این جلسه قرآنی علاوه بر آموزش صوت، لحن و قرائت قرآنی به فراگیران و علاقه‌مندان، نکات فنی و کاربردی قرائت، حفظ و ترتیل قرآن مجید را متناسب با مخاطب برنامه اعم از قاریان و مرتلان قرآن کریم و حتی عامه مردم ارایه می‌کنم که در کمتر محفل قرآنی به این شکل

تخصصی در مشهد ارایه می‌شود».

وی ادامه می‌دهد: «با تلاوت دوره‌ای آیات و مفاهیم قرآنی در این جلسه به صورت موشکافانه روی نکات تلفظ و قرائت شرکت‌کنندگان بحث و اظهارنظر کارشناسی صورت می‌گیرد تا مفید حال پیشرفت حضار واقع شود».

این کارشناس علوم قرآنی در ادامه تصریح می‌کند: «در کنار قرائت قرآن، اشاره ظریفی هم به مفاهیم لطیف و در عین حال عمیق آیات قرآنی می‌شود تا درس اخلاقی و تربیتی هم برای استفاده‌کنندگان از محفل باشد چرا که هدف اصلی از خواندن این کتاب آسمانی انتقال مکارم اخلاقی و معنوی است». 

این حافظ و مدرس قرآن مشهد کمی هم به توصیف شرکت‌کنندگان در این جلسات عصرانه پرداخت و گفت: «غالب نوجوانان حاضر در این هیأت قرآنی از جمله فینالیست‌های مسابقات قرآنی اوقاف کشور هستند و از سرتاسر نقاط شهر برای استفاده از نکات مفید ارایه شده به محل برپایی آن در ورزشگاه امام رضا(ع) می‌آیند».

 
کلید واژه ها:هیات قرآن و ورزش
 
 
برگزاری اولین جلسه هیات قرآن و ورزش در سال 1397
آخرین جلسه سال 96 هیات قرآن و ورزش برگزار شد
رونق محفل قرآنی ورزشی در تربیت بدنی آستان قدس رضوی