موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

دورهمی ورزشی با یاد شهدا

بلندی‌های اردوگاه فرهنگی‌ـ‌تربیتی شهید محمود کاوه در منطقه جنگلی وکیل‌آباد مشهد در اولین جمعه مهرماه، صبح متفاوتی را تجربه می‌کند. چون محل یک قرارِ ورزشیِ خانوادگی است. اکثر شرکت‌کنندگان در این قرار از قشر کارمند هستند، اما امروز با تیپ و هیئت متفاوتی از همیشه سر قرار شش صبح اردوگاه حاضر شدند تا یک صبح متفاوت را در کنار اعضای خانواده‌شان رقم بزنند.  
 

حدود 120 نفر از اعضای خانواده آستان قدس رضوی از خواب صبح تعطیل‌شان گذشتند و با کوله‌پشتی، کفش و لباس ورزشی، با شور و نشاط خاصی آمادهاند تا با شرکت در اولین همایش پیاده‌روی و کوهپیمایی خانوادگی، یک هفته سرحال را برای خود، همسر و فرزندان‌شان بسازند.

این برنامه فرهنگی‌ـ‌ورزشی به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و همزمان با روز ولایت‌مداری، زنان، خانواده و سلامت از سوی مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی ترتیب داده شده و با وجود این‌که اولین حرکت ورزشی خانوادگی است، مورد اقبال قرار گرفته است. 

ورزش و نشاط با یاد شهدا

از همان دروازه وروی اردوگاه، این سفر یک روزه، معطر به شمیم شهدا و جنگ و جهاد و جبهه است. تصویر نمادین یک سنگر و چند رزمنده با کلاه‌خود و لباس خاکی به پیشوازمان می‌آیند و در پی آن تصاویری از حضرت امام(ره)، فرماندهان شهید سرفراز خراسان، عبدالحسین برونسی و محمود کاوه و صفی از پلاکارت‌ها با جمله‌ای قصار بر سینه‌شان، یادآور سال‌های نه چندان دور جهاد و حماسه و قهرمانان آن ایام هستند. جانم فدای رهبر، یاد روزهای جبهه بخیر، رهسپاریم با ولایت تا شهادت و... .

در محل قرار کوهنوری، پیشقراول حرفه‌ای کوهنوردی با چند توصیه به رعایت نظم در حرکت گروهی، حفظ پاکیزگی طبیعت و مراقبت از خود و هم‌گروهی‌‌ها در زمان راه‌پیمایی، حرکت را با فرستادن صلواتی بر ارواح طیبه شهدا و امام شهدا اعلام می‌کند.

جواد رحیمی و همسرش، یکی از زوج‌های شرکت‌کننده هستند که بلافاصله پس از اطلاع یافتن از چنین برنامه‌ای اعلام آمادگی کرده و پا به پای سایرین در حال کوه‌پیمایی است. درباره دلیل حضورش میگوید: «همین که ویژه برنامه‌ای مخصوص کارکنان و خانواده‌ها در روز تعطیل درنظر گرفته شده، خواستیم از آن استفاده لازم را ببریم تا ضمن بهره‌مندی از تاثیرات توامان روحی و جسمی این قبیل حرکت‌های ورزشی، چند ساعت پرنشاط را در کنار همسر و دوستان بگذرانیم. البته من پیش از این در دیگر برنامههای کوه‌پیمایی ویژه آقایان مجموعه تربیت بدنی که به صورت هفتگی انجام می‌شود، هم حضور داشته‌ام، اما ترجیحم این است که همراه خانواده‌ام تفریح و ورزش کنم».

در کنارش، فاطمه پاکدل مسیر پرفراز و نشیب کوه را مثل راه‌های هموار و ناهموار زندگی، هم‌پای همسرش طی می‌کند. از دلیل این همراهی در صبح جمعه تعریف می‌کند: «از آنجایی که همسرم در طول هفته کاملا مشغول کار است، کمتر فرصتی برای بیرون رفتن پیش می‌آید؛ این برنامه فرصت مغتنمی است تا بیشتر در کنار هم باشیم».

فرصت طلایی با هم بودن

در این مسیر نسبتاً هموار اما پرپیچ و تاب، از دره، نی‌زار و سخره‌های کوچک و بزرگ گذر می‌کنیم که در جاهایی برای آنها که تجربه حضور در مناطق عملیاتی را چه در زمان جنگ تحمیلی و چه بعد از آن را دارند، تجدیدخاطره‌ است؛ از بلندی‌های دست‌نیافتنی و گردنه‌های تیز بازی دراز در غرب گرفته تا نیزارهای تمام‌نشدنی هور و مجنون در جنوب. این سیر و سفر و خاطره‌بازی با شوخی و خنده همراه میشود که یک پایِ ثابت چنین حرکت‌های جمعی است و بیش از هر چیز این پیاده‌روی را به کامِ همه شیرین می‌کند.

جالبتر آن‌که بخشی از این شوخی‌ها هم رنگ و بوی دوران جبهه و جنگ دارد. یکی می‌گوید، مراقب باشید از توی نی‌زارها عبور می‌کنید، چیزی شما را نگزد؛ دیگری میگوید‌، جلوتر به نظرم مین‌کاری است، حواس‌تان باشد، به یکباره هوا نروید؛ یکی هم به اعتراض می‌گوید، مگر شهادت نصیب ما می‌شود، حداکثر ناقص می‌شویم! در این میان، بازار عکس گرفتن‌های گروهی و سلفی هم به راه است تا جایی که گاه صف منظم کوه‌پیمایان کاملا به هم می‌ریزد و صدای مسئول گروه را درمی‌آرود.

زهره زاده‌محمد، همسر یکی از فعالان موسسه تربیت بدنی است که با فرزندانش در برنامه کوه‌پیمایی شرکت‌ کرده است. خودش را هم کارمند یکی از مجموعه‌های اداری دیگر معرفی میکند و ادامه میدهد: «من و همسرم شاغلیم و با داشتن دو فرزند کوچک کمتر وقتی برای تفریح و سرگرمی دورهمی داریم. برای همین تصمیم گرفتیم، در کنار همدیگر یک روز جمعه متفاوت را تجربه کنیم. دوست دارم همیشه ورزش کنم ولی به خاطر کار بیرون منزل و رسیدگی به بچه‌ها، فرصت نمیکنم در فعالیتهای مداوم ورزشی حضور پیدا کنم، لذا حضور در چنین برنامه‌هایی را از دست نمی‌دهم.  

در طول مسیر، چند کودک سرحال با سربندهای قرمز و سبز مزین به نام امام حسین(ع) و حضرت زهرا(س) به چشم می‌خورند که یادآور جوانان کم سن و سال دوران دفاع مقدس هستند. سراغ یکی از آنها به نام فاطمه می‌رویم. با ابراز رضایت از حضورش در کنار والدین به این برنامه تفریحی، دلیل بستن سربند را به زبانی کودکانه پیروی از پدر و مادر از عشق و علاقه به ائمه معصومین عنوان می‌کند. 

با تمام شدن مسیر پیاده‌روی، در فضایی مناسب بساط ورزش و سرگرمی برپا می‌شود و خرد و کلان به صف می‌شوند تا در یکی از تفریحات تدارک دیده شده، حضوری فعال و موفق داشته باشند. مسابقه زدن پنالتی ویژه آقایان، پرتاپ دارت مخصوص خانم‌ها و نرمش به همراه مسابقه‌ای هم ویژه کودکان در نظر گرفته شده است. خیلی زود هیاهوی زن و مرد و کودک برای شرکت در مسابقه، همه فضای بزرگ محوطه را پُر می‌کند. بعد از این همه بالا و پایین پریدن، نوبتی هم که باشد، وقت صرف یک صبحانه سالم و مقوی از نوع حلیم است. 

موسسه تربیت بدنی؛ بهانهای دیگر برای انتقال تفکر بسیج

پس از اتمام همه برنامه‌ها، علی‌اکبر هاشمی‌جواهری، مدیرعامل موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی ضمن پاسداشت یاد شهدا و هفته دفاع مقدس لب به سخن گشود و گفت: «با دعوت و همکاری بسیج ادارات آستان قدس روضوی این برنامه برای روز سلامت و خانواده تدارک دیده شد».

وی با توصیه همه به ولایتمدار و با بصیرت بودن افزود: «بحمدالله با راه‌اندازی بسیج این مجموعه، شاهد رشد و شکوفایی تفکر بسیجی در جای‌جای آستان قدس هستیم. در تلاش هستیم از مسیر تربیت بدنی هم به اهداف بسیج دست یابیم».

مدیرعامل این مجموعه ورزشی اضافه کرد: «ما آمادگی داریم این برنامه را به صورت هفتگی در همین فضای اردوگاهی  برگزار کنیم».

همچنین حمید غلامی، فرمانده حوزه مقاومت بسیج ادارات آستان قدس رضوی ضمن تشکر و تقدیر از موسسه تربیت بدنی و خانوادههای شرکت‌کننده در برنامه گفت: «این برنامه با مشارکت حوزه مقاومت بسیج و مجموعه تربیت بدنی برای حضور توامان کارکنان آستان قدس و خانواده‌ها به اجرا درآمد».

وی با تاکید بر اینکه شماری از شهدای ما از همین محل به جبهه‌ها اعزام شده‌اند و اکنون محل یادبود یکی از شهدای ما است، بیان کرد: «خون این شهدا موجبات آرامش و آسایش عمومی را فراهم آورده است. تربیت بدنی همواره چون آب زلال در بدنه قشرهای مختلف جامعه جریان دارد و توان جذب بالایی دارد تا منش رضوی را به سطح عملی جامعه ببرد».

غلامی هم وعده تکرار چنین ویژه برنامه‌های ورزشی را داد و گفت: «برنامهریزی میکنیم که هفته در میان این چنین برنامه‌ای داشته باشیم. امیدواریم نقاط قوت و ضعف این حرکت را از مسیر سامانه پیامکی معین شده، به ما منتقل و جوایز نفیس دریافت کنید».

صرف صبحانه داغ، اهدای جوایز ورزشی به 10 نفر از بانوان و آقایان برتر مسابقات و انداختن عکس یادگاری دسته‌جمعی، پایان‌بخش شیرین این روز مفرح ورزشی است. زیارت آرامگاه ابدی بسیجی شهید سعید حیدری، از شهدای تازه احراز هویت شده عملیات خیبر در جزیره مجنون هم آخرین ایستگاه این پیاده‌روی است و نشانهای دیگر از سالهای عشق و آتش و خون.

 
کلید واژه ها:پیاده‌روی و کوهپیمایی خانوادگی , هفته دفاع مقدس , برنامه فرهنگی و ورزشی