موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

وظایفی خطیر و حساس (قسمت سوم)

گزارش میدانی خبرنگار روابط عمومی موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی از افتتاح شیفت بانوان در مجتمع آبی آستان قدس رضوی در شهرک شهید رجایی  
 

گوشه‌ای از درب ورودی آرام ایستاده و همه را با دقت زیر نظر دارد. زهرا فرزانه، در سمت مامور نیروی انتظامی در این مجموعه مراقب تامین نظم و امنیت شناگران است. می‌گوید، مراقب موارد مشکوک به سرقت، مواد مخدر یا افراد تفتیش افراد مشکوک، نظارت بر تحویل گوشی‌های تلفن همراه و امثالهم در محدوده شرح وظایف اوست. به خوبی معلوم است که به کار خود مسلط است، چون زمان گفت‌وگو کردن ما با یکی از مراجعان، خانم فرزانه خطاب به وی میگوید؛ «فکر می‌کنم دومین باری است که برای شنا اینجا می‌آیید؟» که با تصدویق مراجعه‌کننده روبرو می‌شویم.

شش ناجی هم در قالب دو استخر این مجموعه ورزشی مشغول‌اند که از بین بانوان جوان تحصیلکرده رشته تربیت بدنی به کار گرفته شده‌اند و هر کدام سال‌ها تجربه کار در تخصص نجات غریق دارند. جدای از آموزش و ارایه خدمات ورزشی، اطلاع‌رسانی، پاسخگویی به سوالات عمومی پزشکی مراجعان و نیز در صورت بروز خطر در محیط استخرها، ارایه کمک‌های اولیه پزشکی تا رسیدن اورژانس جزء توانمندی‌های ناجیان موسسه تربیت بدنی آستان قدس است.

حرفهای تخصصی و وظیفه‌ای بسیار سنگین و حساس را بر دوش گرفته‌اند، طوری که در ساعت انجام وظیفه حتی برای دقایقی مجوز خروج و غفلت از مسئولیت خود را ندارند، چون با جان مردم سر و کار دارند. همه هوش و حواس‌شان به شناگران و محدود استخر است تا در صورت بروز کوچکترین خطر، در اولین فرصت سر برسند و هر کار از دست شان برمی‌آید انجام بدهند.  

دقایقی با یکی از بانوان نجات غریق این مجموعه درخصوص کم و کیف ارایه خدمت به مراجعان همکلام می‌شویم. فریبا خضیفی، کارشناس ارشد تربیت بدنی در گرایش رفتار ـ حرکتی است و سال 82 مدرک نجات غریقی خود را گرفته. 10 سالی است که به عنوان مربی و ناجی در مجموعه‌های آبی تربیت بدنی آستان قدس خدمت می‌کند.    

بیشتر از حساسیت‌های کار خود برایمان تعریف می‌کند: «چون با جان مردم سر و کار داریم، باید با دقت بالایی سر کار حاضر شویم. همچنین باید یک ناجی اطلاعات خوبی از کمک‌های اولیه داشته باشد تا در صورت نیاز تا رسیدن ماموران اورژانس فرد آسیب‌دیده و یا مغروق را حفظ کند. با اینکه تا حالا برای من در طول سال‌های خدمتم مورد جدی پیش نیامده اما این دلیل کاهش توجهم نشده و همیشه با حواس جمع مراقب شناگران هستم».

وی با تاکید از تفاوت‌های استخرها و ناجیان این مجموعه در قیاس با محل‌های دیگر می‌گوید: «بین ناجیان و شناگران شهر، مجموعه‌های آبی آستان قدس از همه نظر اعم از کیفیت خدمات‌دهی، بهداشت محیط و آب، تامین امنیت، سطح تجهیزات به کار رفته در بنای مجتمع و نیز توانایی و تخصص ناجیانش شناخته شده است حتی استخرهای خصوصی، بسیاری از اوقات از جهت امکانات و تجهیزات از روش‌های پیشگام این مجتمع‌ها الگوبرداری می‌کنند».

 
کلید واژه ها:طرح تحول ورزش رضوی , ارائه رویکرد خدمتی جدید , تربیت بدنی آستان قدس رضوی , افتتاح شیفت بانوان
 
 
یک روز ورزشی در میان کونگ فوکاران موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی (قسمت اول)
اهدا لوازم ورزشی تربیت بدنی آستان قدس به مدرسه محروم دکتر قاسمی
یک روز شاد و مفرح برای بانوان (قسمت دوم)
یک روز شاد و مفرح برای بانوان (قسمت اول)
افتتاح پایگاه مقاومت بسیج در تربیت بدنی آستان قدس رضوی
دهمین زنگ کتاب در موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی نواخته شد
میزبانی آستان قدس رضوی از کانون‌های خادمیاری ورزش رضوی استان‌ها
تربیت بدنی آستان قدس رضوی کانون های خادمیاری ورزش محلات را راه اندازی می کند