موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

یک عصر پاییزی همراه ووشوکاران موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی (قسمت اول)

آرامش؛ اولین و آخرین درس تای چی  
 

به نرمی باد حرکت می‌کنند و به سختی کوه بر جای خود استوارند. تای چی‌کاران با لباس‌های رنگارنگ در زمین شیاپچانگ حلقه زده‌اند و با اذن شیفو(استاد) به نرمی هر چه تمام‌تر حرکات ورزشی را انجام می‌دهند. آرامش و تمرکز مهمترین درسی است که ورزشکاران کم‌سال تا بزرگسال از کلاس تای چی می‌آموزند.

همه شاگردان دو دست را به نشانه احترام پیش روی می‌گیرند؛ مشت گره کرده دست راست را به نشانه مقاومت در برابر سختی‌ها در کنار مشت باز دست چپ به نشانه نرمی و آرامش. فلسفه وجودی این رشته بر احترام، آرامش و شکستن غرور استوار است. ووشو با دفاع آغاز می‌شود و در سخت‌ترین شرایط هم ووشوکار از نیروی حریف علیه خودش استفاده می‌کند. 

ووشو، رشته‌ای رزمی متعلق به کشور چین و قدیمی‌ترین رشته رزمی است. قریب به چهار هزار سال قدمت دارد. تنها نیم قرن از همگانی شدن این رشته در جهان می‌گذرد و تا پیش از این تاریخ، چینی‌ها، آن را به عنوان میراثی ملی حفظ کرده و به آن می‌پرداختند. اما از زمانی که بروسلی به عنوان هنرپیشه هنرهای رزمی بر پرده نقره‌ای درخشید، ووشو بیشتر در جهان مطرح شد و طرفدار پیدا کرد.

این رشته ورزشی از ابتدای دهه 60 وارد ایران شد و علاقه‌مندان مخصوص به خود را پیدا کرد. ووشو، حدود 400 سبک متنوع و سه سبک اصلی دانشگاهی تای چی چوان، چانگ چوان و نان چوان دارد. اما در ایران قریب به 40 سبک آموزش داده می‌شود و در مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رشته تای چی به نوآموزان تدریس میشود.

یک عصر پاییزی، به سراغ تای چی‌کاران فعال در موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی می‌رویم و از روز پیدایش تا امروز این رشته رزمی را با قهرمان سال‌های نه چندان دور این رشته و مربی موفق امروز به گفت‌وگو می‌نشینیم:

پیش قراول ووشو در استان                                      

پیش از او در خانواده هیچ‌کس سابقه حضور در رشتههای رزمی را نداشت. حتی پدرش سخت با ورود «حسن» جوان به این دست رشته‌ها، آن هم در سطح قهرمانی مخالف بود. برغم مخالفت پدر، سال‌های نخست را آهسته و پیوسته به باشگاه رفت و دست از علاقه‌مندی خود نکشید. ثمره آن پافشاری را امروز در زندگی خود و دیگران می‌بیند. می‌گوید، 80 درصد مردان و تعدادی از دختران فامیل و وابستگان از جمله دخترش، در این رشته ورزشی مشغول فعالیت‌اند.  

حسن رجب زاده، از سال 62 با ورزش تکواندو قدم در مسیر پر فراز و نشیب ورزش‌های رزمی گذاشت و تا مرحله کمربند مشکی ادامه مسیر داد. درخصوص ادامه سوابق حرفه‌ای خود برایمان تعریف میکند: سپس رشته رزم‌آوران را تا مربیگری در سال 69 پیگیری کردم. رشته ووشو را هم از سال 69، ابتدا با سبک چان چوان آغاز کردم و بعد چند سال فعالیت، از سال 72 رشته تایچیچوان را ادامه دادم.

دو دوره قهرمانی کشور را در بخش سانشو، دو قهرمانی در بخش تالو، مدال قهرمانی کشورهای شرق آسیا، برخی از برجسته‌ترین عناوین کسب شده رجب زاده در دوره قهرمانی هستند. موجب موفقیت‌های پی‌درپی کشوری و بین‌المللی در این این استاد بین‌المللی، تا 30 سالگی به حضور در میادین حرفه‌ای ورزش ملی و جهانی ادامه می‌دهد و از آن پس با گذراندن دوره‌های مربیگری به تدریس سال‌ها آموخته‌های خود به شاگردانش همت می‌گمارد. وی دارنده اولین و تنها مدرک مربیگری بین‌المللی تایچیچوان در خراسان از کشور ترکیه است.

شش نسل هنرآموز دوشادوش هم

ووشو از نخستین رشته‌های ورزشی است که از سال 1377 در موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی آموزش داده می‌شود. رجب زاده از همان روزهای سرپا شدن این نهال نوپا تا امروز که به درختی ریشه‌دار و مثمر در ابعاد ملی و بین‌المللی مبدل شده، پای کار ایستاده و شاگردان و مربیان فراوانی از زیر دستش تحویل جامعه ورزشی کشور داده‌ است. حتی او شاگرانی با سابقه ورزشی 25 ساله دارد که خود چند نسل مربی و استاد تحویل دادهاند اما همچنان به خاطر گرفتن درس زندگی محضر استاد را رها نمی‌کنند.

این قهرمان رشته‌های رزمی اضافه می‌کند: ساعات 19:30 تا 21 روزهای زوج، نوبت تمرین و ورزش ووشوکاران عضو این مجموعه ورزشی است. این رشته ورزشی هیچ محدودیت سنی ندارد و در این کلاس از پنج تا 65 ساله رزمی‌کار وجود دارد. البته تمرین‌های هنرآموزان بسته به رده سنی آنها متفاوت است و همین طور رنگ لباس و سطح حرفهای آن‌ها.

این رشته به خاطر شباهت آموزه‌هایش در میان افواه عمومی به «یوگای متحرک» شهره است و به آرامش روح و تمرکز و تمدد اعصاب ورزشکار کمک شایان توجهی می‌کند. فارغ از مباحث ورزشی و قهرمانی، از این رشته به عنوان یک روش درمانی هم بسیار استقبال می‌شود. بخصوص پزشکان به افرادی که از کمردرد و زانودرد رنج می‌برند، فعالیت در ووشو را توصیه می‌کنند. چرا که تنفس(شکمی) صحیح و زندگی آرام، ارمغان رشته ورزشی تایچی است.  

رجب زاده با اشاره به سابقه موفقیت‌آمیز شاگردان کلاسش می‌افزاید: کلاس تایچی ما و ورزشکاران رده‌های مختلف سنی آن هر ساله در رقابتهای ملی حضور درخشانی دارند و معمولاً موفق به کسب عنوان و مدال می‌شوند. سال گذشته نفر چهارم رده نوجوانان جهان در این رشته ورزشی، از این کلاس بود. طی سال اخیر در مسابقات قهرمانی کشور، تیمی 25 نفره از مشهد اعزام شدند که 9 نفر از آن‌ها از این باشگاه بودند. محمدعلی ظفرافشار در رده پیشکسوتان دو نقره کشوری تای چی چوان دریافت کرد و سال گذشته هم دو طلای کشوری این رشته را از آنِ خود کرد.   

 
کلید واژه ها:گزارش , کلاس های آموزشی , ووشو
 
 
8 دان به رسم ادب
  • 1397/8/27 يكشنبه 8 دان به رسم ادب
    یک روز همراه تکواندوکاران موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی
استقبال بیش از 6000 دختر و پسر در کلاس‌های اوقات فراغت آستان قدس رضوی
مربی بین المللی ووشو: تاکید بر بعد فرهنگی ورزش، امتیاز مهم فعالیت های ورزشی آستان قدس است.
اطلاعیه تعطیلی مجتمع های آبی و کلاس های آموزشی
  • 1396/8/24 چهارشنبه اطلاعیه تعطیلی مجتمع های آبی و کلاس های آموزشی
    با عرض تسلیت ایام رحلت حضرت محمد (ص) و شهادت امام حسن (ع) و ولی نعمتمان حضرت رضا (ع) به اطلاع می رساند کلیه کلاس های آموزشی و مجتمع های آبی در روزهای جمعه مورخ 26/8 شنبه مورخ 27/8 یکشنبه مورخ 28/8 تعطیل می باشد.
مدرسه والیبال آستان قدس رضوی کانون پرورش آینده سازان والیبال مشهد