موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

هدیه‌ای برای آینده‌سازان کوچک

گزارشی از دیدار یک روزه اهالی رسانه با بچه‌های مدرسه محروم دکتر رامین قاسمی  
 

فرقی با دیگر بچه مدرسه‌ای های دوروبرمان ندارند. دختر و پسر، شاد و سرزنده و پرشیطنت صف کشیده‌اند تا از مهمانان متفاوت مدرسه خود با سرود و صلوات و لبخند استقبال کنند. شاید تنها تفاوت دانش‌آموزان دبستان دکتر رامین قاسمی روستای برزش‌آباد این است که با وجود همه کمبودهای آموزشی مدرسه کوچک‌شان، آرزوهای بزرگی برای آینده دارند.

یک مسابقه ورزشی و گلریزان بهانه خوبی بود تا جمعی از اهالی رسانه فعال در حوزه ورزش شهر مشهد آستین همت را بالا زده و برای زدودن فقر و محرومیت از چهره شهر بهشت قدم نخست را بردارند تا به برکت نام قدسی ثامن الحجج(ع)، این حرکت تازه با حضور همه نهادها و دست اندرکاران قوت گیرد. برای دیدن امکانات تازه خریداری شده برای این مدرسه، هم‌پای حاضران در این دید و بازدید از درب موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی به سمت دبستان انصار حرکت می‌کنیم.

به یاد روزهای شیرین مدرسه

جلوی در مدرسه با حضور فوتبالیست سالهای نه چندان دور تیم ملی فوتبال و مربی خوشآتیه این روزهای لیگ برتر، یحیی گل‌محمدی غافلگیر می‌شویم. همراه یکی، دو تن از همکارنش در باشگاه پدیده خراسان برای مشارکت در این حرکت فرهنگی خودش را رسانده است.

هر یک از آن‌ها به تیمی علاقه دارند؛ پرسپولیس، استقلال و ... شاید کمتر طرفدار تیمش او باشند. اما خیلی زود بچه‌ها دورش حلقه میزنند و گل‌محمدی در جمع ریز و درشت آن‌ها گم شده و مشغول عکس گرفتن و امضا دادن می‌شود. با لبخندی به لب، دست به سر بچهها می‌کشد و با آن‌ها گرم خوش و بش می‌شود.  

از وی که روزی معلم ورزش مدرسه بوده، این حضور گرم و صمیمی هم انتظار میرفت. طوری به بچه‌ها نگاه می‌کند و دلگرمی می‌دهد، گویی روزگار پر امید کودکی خود را در آن‌ها جستجو می‌کند. امیدوار است تا آن‌ها پشت سد محرومیت متوقف نمانند و در پی آرزوهای کوچک و بزرگ‌شان تلاش کنند.

فرا رسیدن یک روز خوب

محبوبه آبدارشکر، مدیر فعال و پر انرژی دبستان دکتر رامین قاسمی از لحظه ورود مهمانان به مدرسه‌اش، یک لحظه آرام و قرار ندارد و از شادی فرا رسیدن این روز خوب روی پایش بند نمی‌شود. روزی که به قول خودش مدت‌ها برای رسیدنش چشم انتظار بوده تا بر و بچه‌های مستعد این منطقه هم از داشتن مدرسه‌ای هوشمند استفاده کنند.

به گفته این مدیره، دبستان دکتر رامین قاسمی به نیت خیر دکتر امین قاسمی در منطقه محروم تبادکان واقع در فاصله ۱۰کیلومتری مشهد احداث شده. مدرسه‌ای با چهار کلاس درس آجری و یک کلاس از جنس کانکس، در دو شیفت صبح و عصر محل تحصیل 150 دانش‌آموز دختر و پسر نوپای دبستانی است.

از وی درخصوص کم و کیف دریافت این هدیه نقدی و تهیه لوازم مورد نیاز مدرسه و دانش‌آموزان جویا می‌شویم. می‌گوید: از محل هدیه 11 میلیون تومان از سوی اصحاب رسانه مشهد و مجموعه تربیت بدنی آستان قدس، یک دستگاه دیتا، 15 میز و نیمکت و شش صندلی برای تجهیز آموزشی دبستان دکتر رامین قاسمی خریدای شد.

وی همچنین اضافه می‌کند: علاوه بر این مبلغ، دو دستگاه فوتبال دستی و یک عدد میز تنیس و تعدادی توپ فوتبال از سوی موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی به دانش‌آموزان این مدرسه اهدا شد. اما آن‌چه مسلم است همچنان مایحتاج این مدرسه فراوان است که دست خیران نیک اندیش در این رابطه می‌فشاریم.

کلاس کانکسی در دل مدرسه

در گوشه‌ای از حیاط مدرسه به شکل تعجب‌آوری کلاسی از جنس کانکس پذیرای بچه‌های پایه  اول است. فضایی محدود و ساده که با چند عکس آموزشی و نیمکت پر شده. دو، سه دانش‌آموز هم با لبخند در کلاس حاضراند. جایی برای حضور مهمانان در این فضای کوچک وجود ندارد و همه از بیرون تماشاچی این کلاس کوچک اما باصفا هستند.

یحیی‌گل محمدی با حضور در بین بچهها، به آنها وعده داد تا با کمک بازیکنان تیمش، برای ساخت یک کلاس درس واقعی تلاش کند. در این میان، به سراغ زهره خوشیان، معلم جوان این کلاس کانکسی میرویم، همان ابتدا از مشکلات تدریس در چنین شرایط دشواری زبان به گلایه می‌گشاید و میگوید: تدریس در این کلاس زمستان و تابستان مصیبت است. فصل سرد، از سرما و در فصول گرم از شدن دمای بالای هوا و مزاحمت مگس‌ها نمی‌توانم آن طور که باید به بچه‌ها درس بدهم.

وی با ابراز امیدواری ادامه می‌دهد: کلاسم 17 نفره است و معلوم است که این تعداد دانش‌آموز را نمی‌توان در چنین فضای محدودی درست اداره کرد و آموزش داد. امکانات این کلاس هم در حداقل شکل ممکن نیمکت و تخته سیاه است و باید از امکانات به روزتری برای بچه‌های پایه اول استفاده کنیم چون کلاس اول در شکل گیری آینده تحصیلی و زندگی بسیار موثر است. امیدوارم مدرسه دیگری که در حال احداث برای بچه‌های این منطقه محروم است، با کمک خیران هر چه سریعتر ساخته شود و با دانش‌آموزانم به آنجا نقل مکان کنیم.

این روز متفاوت، با عکس یادگاری دستهجمعی معلم‌ها، دانش‌آموزان و فوتبالیست محبوب پدیده به یاد ماندنی‌تر می‌شود. عکسی که در خود، آینده‌سازان این خطه را قاب کرده است.

 
کلید واژه ها:مدرسه محروم دکتر رامین قاسمی , اهالی رسانه , یحیی گل‌محمدی
 
 
استادیوم امام رضا(ع) میدان مصاف صدرنشین با سایپا