موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

یک عصر پاییزی همراه ووشوکاران موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی (قسمت دوم)

ورزشی با کمترین آسیب و بیشترین فایده  
 

محمدعلی ظفرافشار، پنج سال از حضورش در این رشته ورزشی می‌گذرد اما در همین مدت کوتاه توانسته هم از نظر جسمی ساخته شود و هم با شرکت موفق در رقابت‌های حرفهای ورزشی خودی نشان دهد. وی با داشتن دو طلای مسابقات کشوری تای چی چوان هنوز در مسابقات جهانی این رشته حضور پیدا نکرده و دلیل آن را ناتوانی در تامین هزینه‌های بالای سفرهای برون مرزی و خلا پشتیبانی‌های مالی فدراسیون از ورزشکاران موفق خود اعلام می‌کند.

وی با اعلام اینکه 50 سال سن دارد، به برخی ویژگی‌های این رشته برای افراد میانسال اشاره می‌کند و می‌گوید: ووشو به تمرکز ذهنی و بازتوانی اندام ماهیچه‌ای در میانسالی کمک می‌کند. چون وجه مبارزه‌ای آن کمرنگ است، به بدن افراد کمترین آسیب را نمی‌رساند.

وی اضافه می‌کند: من صنعتگرم و با وجود اینکه قبل از ووشو، ورزش می‌کردم. اما مدتی ورزش را کنار گذاشتم و به خاطر دشواری‌های شغلی دچار ناراحتی‌های مفاصل زانو و کمر شدم و پزشکان، من را از هر نوع فعالیت جسمانی و و ورزشی منع کردند ولی از زمانی که در این رشته مشغول شده‌ام، با فعالیت ملایم و مناسب توان جسمی‌ام، شرایط بدنی بسیار بهتری پیدا کرده‌ام.

وقتی همه اندام‌های داخلی بدن ورزش می‌کنند

یکی از هم دوره‌ای های ظفرافشار در رشته تای چی چوان، دکتر سیدعباس امیری حسینی، کارشناس رادیولوژی است که با 66 سال سن و داشتن عارضه شدید قلبی، دو سال از اولین روز قدم گذاشتنش بر تشک شیاپچانگ می‌گذرد و از این بابت بسیار راضی و خشنود است. این نشاط و سرزندگی به وضوح در چهره وی هویداست.

او به دلایل این رضایت قلبی و شرایط جسمانی خود قبل و بعد از ووشو این طور اشاره می‌کند: قبلا اصلا قادر به چند قدم راه رفتن معمولی هم نبودم اما الان به راحتی 45 دقیقه پیاده‌روی می‌کنم و ورزش و نرمش می‌کنم و بعد از دو سال حضور در این کلاس تایچی موسسه تربیت بدنی آستان قدس موفق به کسب نشان شده‌ام. 

امیری حسینی به دلیل داشتن تخصص پزشکی بیشتر از سایرین از فواید جسمی ووشو آگاهی دارد و نتایج مثبت انجام آن را برایمان تشریح می‌کند: آدم‌های معمولی معمولا حداکثر از 20 درصد ریه خود استفاده کرده و تنها 20 درصد تبادل گازی صورت می‌گیرد. ولی اساس ورزش تایچی تنفس عمیق شکمی است تا جایی که پرده دیافراگم به اندام‌های پایین شکمی فشار آورده و آنها هم به تحرک و نرمش می‌افتند و در نتیجه کلیه‌ها، کبد، سیستم گوارش و... همگی شروع به فعالیت می‌کنند. بدین ترتیب سلامتی انسان تامین می‌شود. حتی در برخی از کشورها سرطان را با تنفش شکمی در این سبک ورزشی درمان می‌کنند.

 
کلید واژه ها:ورزش رزمی ووشو
 
 
مربی بین المللی ووشو: تاکید بر بعد فرهنگی ورزش، امتیاز مهم فعالیت های ورزشی آستان قدس است.