موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

گزارشی از یک روز با رزمی‌کاران موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی (قسمت اول)

کاراته؛ هنر رزم به نام صلح و دوستی  
 

همه سپید پوش‌اند و تنها رنگ زرد، سبز، بنفش و مشکی کمربندها سطح و کسوت ورزشی هنرجویان را مشخص می‌کند. رزم و فن و ضربه جزء جدایی‌ناپذیر این رشته ورزشی است ولی جنگجو و نا آرام نیستند. کاراته‌کاران، هنر رزم کردن را برای برقراری صلح و دوستی فرا می‌گیرند.  

کوچک و بزرگ فرقی ندارد، با گفتن «اُس»، چهار زانو کنار زمین تاتمی زانوی ادب می‌زنند تا با کسب اجازه از استاد وارد شده و حرکات تمرینی خود را آغاز می‌کنند. در رشته ورزشی کاراته، سن و سال هنرجو مهم نیست، آن‌چه اهمیت دارد سطح مهارت است. مهارتی که یک شبه حاصل نمی‌شود؛ بلکه با سال‌ها زانوی شاگردی زدن و احترام گذاشتن و تلاش کسب می‏شود.

برای آشنایی بیشتر با این رشته رزمی، سری به سالن‌های تمرین موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی می‌زنیم و با استاد و شاگردان کاراته به گفت‌وشنود می‌پردازیم:

کارنامه درخشان آقای مربی

امیررضا دباغ، مربی و استاد با تجربه رشته ورزشی کاراته موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی مثل همه مربیان این مجموعه کارنامه درخشانی از تلاش و کسب عنوان و مدال دارد. پیش از هر سخن از این پشتوانه ورزشی سر حرف را باز می‌کند و می‌گوید: از سال 1364 کاراته را شروع کردم و سه دوره برای اردوی تیم ملی کارته انتخاب شدم و مقام اول رقابت‌های قهرمانی کارگران را هم کسب کرده‌ام.  

وی به بخش دیگری از توان حرفه‌ای خود اشاره کرده و می‌افزاید: از سال 1369 مربیگری و داوری را پا به پای هم شروع کردم و 10 سالی است که به عنوان مربی موسسه آستان قدس در حال تدریس کاراته به نوآموزان و علاقه‌مندان این رشته ورزشی هستم.

وی ضمنا با داشتن دان 7 کاراته، دارای درجهA  داوری و بالاترین درجه داوری استان است و درجه مربیگری سطح یک ملی را دارد. همچنین 10 سالی از مسئولیتش در کمیته داوران خراسان رضوی می‌گذرد و در این هیأت با برگزاری دوره‌های ارتقا داوری در بخش آموزش داوران هم مشغول است. 

این استاد درجه یک کاراته، کمی دوره تخصصی در حال تدریس خود را تشریح می‌کند و می‌گوید: من در دو شیفت 18 تا 19:30 ویژه نوجوانان و 19:30 تا 21 برای بزرگسالان در مجموع با 25 نفر هنرآموز و چهار کمک مربی، رشته کاراته در سبک شوتوکان را تدریس می‌کنم.

سبک پیشگام کاراته

وی با تشریح سبک‌های مختلف کاراته بیان می‌کند: کاراته معمولاً در دو گرایش اصلی اعم از سبک کنترلی با داشتن مسابقات ملی و جهانی و نیز سبک آزاد دارد که اساتید ژاپنی مطابق علم و مهارت خودشان سبک و سیاق خاصی را طراحی و آموزش می‌دهند اما ریشه همه این سبک‌ها یکی است.

دباغ کمی هم به معرفی رشته تخصصی خود، شوتوکان پرداخته و می‌گوید: سبک شوتوکان، اولین رشته زیرمجموعه کاراته است که زمان ابداع آن با بروز یکی از جنگ‌های ژاپن همزمان بوده و توسط جنگجویان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

وی اضافه می‌کند: البته بسته به محیط جغرافیایی و نحوه مقابله با دشمن، سبک‌های رویارویی متفاوت بوجود آمده است. سبک‌های چهارگانه اصلی کنترلی کارته شامل شوتوکان، کوجوریو، شیتوریو و وادوریو هستند.

این داور مطرح رشته ورزشی کاراته همچنین خاطر نشان می‌کند: در ادامه طراحی سبکهای مختلف کاراته، یکی از اساتید شوتوکان به واسطه علاقه زیادی که به درگیری با قدرت بدنی بالا داشت، سبک کیوکوشین را زیرمجموعه سبک‌های غیرکنترلی ابداع کرد. هنرجویان بنا به علاقه و یا قدرت بدنی خود می‌توانند یکی از این سبک‌ها را انتخاب کنند و آموزش بینند.

کاراته؛ هنر یا بزن بزن؟!

دباغ به رد یک تصور اشتباه در رابطه با رشته‌های رزمی به ویژه کاراته ادامه می‌دهد: ازآنجایی که رشته‌های رزمی با اصول و استانداردهای بدن متناسب است، برخلاف تصور عمومی،آسیب‌دیدگی کاراته‌کاران بسیار اندک است. کاراته "بزن بزن" نیست، همان طور که از نام این رشته‌ها برمیآید، هنرهای رزمی است. 

وی از نوع آموزه‌های فرهنگ‌محور این رشته بیشتر برایمان میگوید: ما به هنرجو یاد می‌دهیم که یک فرد عادی قادر به انجام آن نیست؛ یک فرد عادی تنها با مشت و یا یک ابزار به صورت غیراستاندارد و غیرحرفه‌ای اقدام به دفاع و یا حمله می‌کند و به احتمال قوی آسیب می‌بیند اما هنرجوی رزمی بافنون آموخته شده، با کمترین فشار و ضرب‌دیدگی از پسِ فرد متعرض برمی‌آید. 

این عضو کمیته داوران خراسان رضوی با اشاره به فلسفه وجودی این رشته، تاکید میکندکه کاراته با پوشش سفید رزمی‌کارانش به خوبی مبین اندیشه و هدف والای پشت خود است. سفیدی نماد صلح و دوستی است و اولین چیزی که ما به هنرجو می‌آموزیم این است که در این رشته به دنبال تنش و دعوا نیستیم، بلکه در قالب این لباس مقدس سفید صلحطلب و آرامش‌خواه هستیم.

 
کلید واژه ها:رزمی‌کاران , رشته رزمی , رشته ورزشی کاراته
 
 
گزارشی از یک روز با رزمی‌کاران موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی (قسمت دوم)
معرفی کلاس های آموزشی کاراته موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی