موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

گزارشی از یک روز با رزمی‌کاران موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی (قسمت دوم)

ادب و احترام، سرلوحه عمل است  
 

وی، دومین اصل مورد تاکید کاراته را هم این‌گونه معرفی می‌کند: احترام گذاشتن از اهمیت شایان توجهی در رشته‌های رزمی خصوص کاراته برخوردار است. کاراته مثل مراتب نظامی دارای سلسله مراتب خاصی است و افراد مختلف با سنین مختلف بر اساس درجه و کسوت ورزشی همزمان با هم مشغول تمرین و ورزش هستند. ما در این موسسه بر انتقال مفاهیم ارزشی از جمله ادب و احترام به بزرگترها تاکید بسیاری داریم، چون انعکاس آن را در سطوح بعد از سالن ورزشی، در خانه و خانواده و در محیط‌های بزرگتر جامعه خواهیم دید.

این مربی و داور درجه یک استان اضافه می‌کند: کاراته اساساً بر تواضع و فروتنی ورزشکاران استوار است. از اساتید تا مردم عادی گرفته، تعظیم و حفظ ادب و احترام مورد تاکید در فرهنگ عمومی مردم ژاپن است. اساتیدی که کوهی از دانش و تجربه ورزشی هستند، اما در کمال افتادگی با هنرجویان و مردم ارتباط برقرار می‌کنند. 

وی با بیان سبک و سیاق قهرمان‌پروری در این مجموعه و برگزاری رقابت‌های ورزشی در سطح استان ابراز می‌کند: امسال استان خراسان رضوی مسابقات لیگ برگزار کرد که تا یک ماه دیگر هم فینال رقابت‌ها به انجام خواهد رسید، در این مسابقات  آستان قدس رضوی با دو تیم بزرگسالان و نوجوانان حضور دارد که در هر دو سطح برای تصاحب سکوی اول و دومی به مرحله بالاتر راه پیدا کرده‌اند.

مجموعه ورزشی آستان قدس برند است

به گفته وی، رشته کاراته خوشبختانه در سطح جهانی رشد قابل ملاحظه‌ای طی سال‌های اخیر داشته و از المپیک 2020 به شکل رسمی وارد رقابت‌ها می‌شود. در این میان کشورهای فعال در این رشته، ایران با کسب عناوین مختلف از جمله کسب مقام اول رقابت‌های جهانی کاراته، جایگاه خود را به عنوان یک قدرت تراز اول به اثبات رسانده است. 

دباغ، با افتخار به جوانان کلاسش که هفت نفر از آن‌ها در زمره قهرمانان مطرح مدال‌آور استانی هستند، می‌گوید: این هنرجویان تاکنون توانسته‌اند در بخش‌ کمیته، مقام‌های خوبی را از آنِ خود کنند. در مسابقات بینالمللی سبک شوتوکان هم در کنار سایر رزمی کاران استان، بر و بچه‌های کلاس من هم در شمار دریافت‌کنندگان عناوین اول تا سوم رقابت‌ها بودند.

وی تجربه تدریس و فعالیت 10 ساله در دوره‌های مختلف آموزش کاراته در آموزشگاه‌های سطح شهر مشهد را دارد و با این پشتوانه، امکانات و تجهیزات موجود در موسسه تربیت بدنی آستان قدس این طور توصیف می‌کند: امکانات این مجموعه از همه لحاظ قابل قیاس با دیگر مجموعه‌های خصوصی سطح شهر نیست. مجموعه ورزشی آستان قدس برند است و همه برای دوره‌های آموزشی و کلاس‌های ورزشی به این موسسه مراجعه می‌کنند.

کاراته، تمرکز را بالا می‌برد

محمدعرفان عبداللهیان، یکی از بروبچه‌های سرزنده و موفق این رشته در موسسه تربیت بدنی آستان قدس است که با داشتن تنها 12 سال سن، به قول خودش، تا سه ماه دیگر هفت سال است که وارد رشته کاراته شده است. با آب و تاب از سوابق علمی و ورزشی خود تعریف می‌کند:کلاش ششم هستم و درس را در کنار ورزش با جدیت دنبال می‌کنم و می‌خواهم پزشک شوم. البته می‌خواهم در آینده قهرمان کارته هم بشوم.

از دلیل انتخاب کاراته جویا می‌شویم که در پاسخ می‌گوید که کاراته رشته خانوادگی آن‌ها است و به پیروی از پدرش کاراته کار شده است. در ادامه از او مهمترین فایده کاراته را می‌پرسیم. جواب میدهد: به نظرم من تمرکز را خیلی بالا می‌برد. من شاگرد اول کلاس هستم؛ چه در درس خواندن و چه ورزش کاراته قدرت تمرکزم بسیار با همسن‌وسالانم تفاوت دارد.

ماجرای پدر قهرمان و سه پسرش

به توصیه استاد دباغ، از زمین تمرین یک راست برای گفت‌وگو جلو می‌آید و نفس‌نفس زنان، خودش را عرفان قربانی‌مقدم معرفی می‌کند. 20 ساله است و 10 سال از عمر قهرمانی‌اش می‌گذرد. از آن دسته جوانانی است که از اوان کودکی به جهان ورزش و تندرستی رو آورده و دلیل این علاقه‌مندی را هم باید در خانواده حرفه‌ای ورزشکارش جستجو کرد. پدرش الگوی ورزشی اوست؛ پدری که با 40 سال سابقه در رشته والیبال، سه پسرش در رشته کاراته مشغول‌اند اما هیچ‌گاه علاقه خود را به فرزندانش تحمیل نمی‌کند و آن‌ها هم پدر را سربلند کرده‌اند.

قربانی‌مقدم از همان اول برایمان تعریف می‌کند که چطور پا به عالم ورزش گذاشته است: به پیروی از برادر بزرگترم که در رشته ژیمناستیک مشغول بود، اول ژیمناستیک‌کار و بعدها به توصیه مربی‌ام به رشته رزمی کاراته گرایش پیدا کردم. تمام مدت 10 سال سابقه رزمی خودم را در همین مجموعه تربیت بدنی گذرانده‌ام چون از همه امکانات و مربیان راضی هستم. 

این جوان آینده‌دار کاراته استان، اهداف جدی ورزشی را دنبال می‌کند و این مقصود را با برشمردن عناوین مختلف قهرمانی اش روشن می‌کند. وی اضافه می‌کند: مدال قهرمانی کشور را در سبک شوتوکان و نیز چهار مدال طلای این سبک را کسب کرده‌ام و در سطح استانی هم مقامات بسیاری دریافت کرده‌ام. 

قربانی‌مقدم در رشته نقشه‌برداری تحصیل می‌کند و چون دیگر جوانان، نقشه‌های بزرگی برای آینده خود و کشورش در سر می‌پروراند. آرزوهایی که با تلاش بیشتر دور از دسترس نیست.

 
کلید واژه ها:رزمی‌کاران , رشت ورزشی کاراته , کلاس های آموزشی طی سال
 
 
گزارشی از یک روز با رزمی‌کاران موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی (قسمت اول)
معرفی کلاس های آموزشی دفاع شخصی موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی
معرفی کلاس های آموزشی کاراته موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی