موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

یک روز ورزشی در سالن آمادگی جسمانی موسسه تربیت بدنی آستان قدس (قسمت اول)

ارمغانی ورزشی برای بانوان مشهدی  
 

با سوت مربی، روز هیجان‌انگیز خانم‌ها در این سالن آغاز می‌شود. درازنشست، دو سرعت، طناب زدن، شنو رفتن و یا .... نوع حرکات تمرینی برایشان فرقی ندارد، همه را چابک و با نشاط انجام می‌دهند و بعد از ساعتی تمرین، برای یک روز زندگی سرحال آماده می‌شوند. این ارمغان رشته آمادگی جسمانی برای بانوان است. 

طوری خانم‌ها تر و فرز سالن را در عرض چند دقیقه بالا و پایین می‌کنند، انگار نه انگار سن و سالی از آن‌ها گذشته و مادر یک یا چند فرزند هستند. ورزشی شاد و مفرح و متنوع که تلفیقی از رشته‌های مختلف ورزشی است و بسیار برای خانم‌هایی که معمولا از دردهای عضلانی و پا و کمر شکایت دارند، مناسب و مفید به نظر می‌رسد.

اول یک روز سرد زمستانی است و سالن چندمنظوره اختصاصی بانوان تربیت بدنی آستان قدس کم‌کم با حضور خانم‌ها و آماده شدن‌شان برای یک روز با نشاط ورزشی جان می‌گیرد و گرم می‌شود. اول صبحی، سرِ مربی برای تمرین دادن ورزشکاران شلوغ است، پس تا سروسامان گرفتن سالن، به سراغ یکی از بانوان جوان ورزشکار می‌رویم.

آمادگی برای یک روز زندگی

او خودش را یکی از همسایههای تربیت بدنی آستان قدس معرفی میکند که چیزی بیش از یکسال و چهار ماه از عضویت و تمرینش در این سالن ورزشی می‌گذرد. الهام حاجی زاده همان اول کاری برایمان روشن می‌کند که چرا از بین همه سالنهای ورزشی سطح شهر، مجموعه آستان قدس را انتخاب کرده. وی تعریف می‌کند: مهمترین ملاک انتخابم این بود که مثل خیلی از سالن‌ها، موسیقی در فضای این سالن پخش نمی‌شود. علیرغم جستجوهای فراوان، این مزیت را در سالن دیگری نتوانستم پیدا کنم.

وی اضافه می‌کند: دیگر این که این سالن از فضای واقعا بزرگ و جاداری برای خانم‌ها برخوردار است که این امکان هم در جاهای دیگر کوچک و محدود است. همین طور مجموعه امکانات ورزشی قابل توجه این سالن برای ورزشکاران علاقه‌مند به آمادگی جسمانی را در دیگر سالن‌ها کمتر می‌توان پیدا کرد.

حاجی زاده پیشتر تجربه فعالیت در دیگر رشته‌های هم سنخ را پشت سر گذاشته و در ادامه به دلیل انتخاب این رشته ورزشی اشاره می‌کند و می‌گوید: من آمادگی جسمانی را برای شور و حالش انتخاب کردم چون مثل برخی‌ها دنبال کاهش وزن و تناسب اندام نبودم. این رشته به هماهنگی اعصاب و عضلات و در نتیجه آمادگی بدن برای روبرو شدن با یک روز پرفشار کمک موثری می‌کند. 

هیج جایی آستان قدس نشد

فاطمه امینی یزدی، یکی دیگر از بانوان میانسال فعال در رشته آمادگی جسمانی موسسه تربیت بدنی آستان قدس است. او هم مثل خانم حاجی زاده یکی از ورزشکاران پروپا قرص این رشته به حساب می‌آید که بیش از 13 ماه از عمر ورزشی‌اش می‌گذرد. اما بیش از 10 سال سابقه فعالیت مداوم ورزشی دارد و ادعا می‌کند که در اکثر باشگاه‌های سطح شهر ورزش کرده است، اما به قول خودش؛ «هیج جا سالن آستان قدس نشد».  

به شماری از دلایل این کیفیت از نگاه خود اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: مکان های دیگر توجه خاصی به مسایل بهداشتی، امنیتی و گرماشی و سرمایشی مشتریان‌شان ندارند. اما چون نگاه آستان قدس، نگاه اقتصادی و تجاری نیست، به تامین نیازهای ویژه ورزشکاران به خصوص خانم‌ها توجه می‌شود و در عین حال هزینه مناسب‌تری به نسبت دیگر اماکن ورزشی دریافت می‌کنند.

این بانوی ورزشکار مشهدی که به عینه ثابت کرده مادر ورزشکار، خانواده‌ای ورزشی پرورش می‌دهد، تعریف می‌کند که از وقتی با شوق و شور به این سالن می‌آید، همسر و پسرش هم تشویق شدند و در شیفت‌های آقایان این مجموعه مشغول ورزش شده‌اند. وی تاکید می‌کند: البته از مربیان درجه یک برای تدریس استفاده می‌کنند. همین طور محیطی آرام و دوستانه برای بانوان آماده شده که خدا را شکر همه آن چه دنبالش بودم، یکجا پیدا کردم. چون خانم‌ها واقعا در یک سطح ورزشی و فقط برای سرگرمی و سلامتی می‌آیند و مثل خیلی از سالن‌ها با تیپ و ظاهرهای خاص و برای اهداف غیر ورزشی نمی‌آیند.

 
کلید واژه ها:سالن آمادگی جسمانی